Kurz pro nové uchazeče a zájemce o obnovení oprávnění AO: podzim 2022
Školení Autorizovaných osob (AO) SBToolCZ pro nové uchazeče a zájemce o obnovení oprávnění se uskuteční na podzim 2022. Termín kurzu…
Školení Autorizovaných osob (AO) SBToolCZ pro nové uchazeče a zájemce o obnovení oprávnění se uskuteční na podzim 2022. Termín kurzu…
Školení Autorizovaných osob (AO) SBToolCZ pro studenty nebo absolventy do 1 roku od ukončení studia, kteří úspěšně absolvovali předmět Integrované…
Maximalizace využití stavebních výrobků certifikovaných pomocí ověřených metodik zajišťujících pozitivní přístup k životnímu prostředí a udržitelnému rozvoji.
Vliv výroby stavebních výrobků na životní prostředí je významný. Výrobci a dodavatelé využívají k propagaci „ekologičnosti“ svých produktů různé druhy environmentálního značení. Tato prohlášení a značky mohou však být neobjektivní, nevěrohodná, netransparentní a neporovnatelná. Zároveň však existují mezinárodně uznávané certifikace zajišťující snahu výrobce objektivně zjistit a zveřejnit environmentální dopady jeho produktů. Mezi základní patří certifikace EPD, FSC a PEFC. SBToolCZ pak dále uznává mezinárodní ekoznačku Natureplus a ekoznačku EŠV pro tepelné izolace (Technická směrnice č. 01‑2017: Ekologicky šetrný výrobek v produktové skupině Tepelné izolanty).
Regulatorní požadavky na environmentální kvalitu stavebních výrobků se zpřísňují, o čemž svědčí vydání Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 305/2011, tzv. CPR – Construction Product Regulation, vytváření nových evropských norem z oblasti udržitelné výstavby, především ČSN EN 15804+A2 týkající se přímo stavebních výrobků, a vývoj evropské metodiky PEF (Product Environmental Footprint).
Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 305/2011 uvádí, že pro posuzování udržitelného využití zdrojů a dopadu staveb na životní prostředí by se měla používat, jsou‐li k dispozici, environmentální prohlášení o produktu (EPD).
Metodika EPD – Environmentální prohlášení o produktu (z angl. Environmental Product Declaration) je založená na mezinárodních normách ISO řady 14000 (především na ČSN EN ISO 14025) a je aplikovatelná na všechny produkty a procesy lidské činnosti. Jedná se o environmentální značení typu III, které poskytuje kvantitativní informace o vlivu daného produktu na životní prostředí, a to v celém jeho životním cyklu – tzn. od těžby surovin až po jeho odstranění či recyklaci. EPD je po ověření nezávislou třetí stranou registrováno v některé z existujících databází, jako je Cenia (Česká informační agentura životního prostředí), Environdec (mezinárodní), ÖKOBAUDAT (Německo), INIES (Francie) a další. Základní pravidla pro vytváření EPD stavebních výrobků jsou zakotvena v ČSN EN 15804+A2. SBTool akceptuje certifikáty EPD zpracované v souladu s ČSN EN ISO 14025, ČSN EN 15804, ČSN EN 15804+A1 a ČSN EN 15804+A2.
Dalšími certifikáty akceptovanými v rámci SBToolCZ je EŠV (ekologicky šetrný výrobek) pro tepelné izolanty a mezinárodní ekoznačka Natureplus. Jedná se o environmentální značení typu I, které se využívá k označování výrobků, které mají nižší environmentální dopady než výrobky s nimi srovnatelné. Výrobky musí splňovat předem stanovená environmentální kritéria v rámci své kategorie a výsledky jsou ověřeny třetí stranou. Výrobky s EŠV pro tepelné izolanty se registrují v databázi Cenia, výrobky s certifikátem Natureplus lze najít v databázi na webových stránkách, viz literatura.
Do posouzení kritéria CEM vstupují také certifikáty FSC (Forest Stewardship Council) a PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification schemes). Ty se zabývají udržitelným managementem lesů a jsou tak zásadní pro certifikaci výrobků na bázi dřeva (jak stavebních výrobků, tak nábytku).
Nejdůležitějšími faktory kvality všech zmíněných metodik jsou jejich objektivita, nezávislost, metodologická konzistence a kompletnost. Certifikace je vždy připomínkována, schvalována a ověřována nezávislým akreditovaným ověřovatelem. Dalším faktorem zajišťujícím kvalitu výstupních informací je uznatelnost a platnost použitých certifikací na mezinárodní úrovni.