Seminář metodiky SBToolCZ pro nové autorizované osoby SBToolCZ: září-říjen 2024
Seminář metodiky SBToolCZ pro nové autorizované osoby SBToolCZ se uskuteční v září a říjnu 2024. Seminář je určen pro zájemce…
Seminář metodiky SBToolCZ pro nové autorizované osoby SBToolCZ se uskuteční v září a říjnu 2024. Seminář je určen pro zájemce…
V říjnu 2024 proběhne Seminář metodiky SBToolCZ k průběžné zkoušce AO, který je určen pro stávající AO SBToolCZ s končící…
Verze metodiky 2022, typologie AB.
Záměrem toho kritéria je zajistit architektonickou kvalitu budovy po stránce estetické i funkční, a to jak po provozní, tak po konstrukční stránce. Architektonicky kvalitní budova zaručuje dlouhou životnost a funkčnost s minimem vyvolaných stavebních úprav, přestaveb a renovací v průběhu užívání. Tím jsou naplňovány principy udržitelné výstavby.
Architektonická kvalita stavby je jedním z důležitých aspektů udržitelné výstavby. Architektonická kvalita je chápána jako ucelená harmonie estetických kvalit, funkčnosti, hospodárnosti, trvanlivosti, technické vyspělosti, investiční a provozní náročnosti atd. Architektonicky kvalitní budova musí interagovat se svým okolím, měla by být soudobá, neotřelá a inspirativní. Současně se ale musí jednat o architekturu funkční, jak po provozní, tak po konstrukční stránce.
Kvalitní architektura není jen věc subjektivního estetického názoru, ale souborem přesně popsaných kritérií. Kvalitní architektura je zároveň udržitelná, neboť architektonický výraz dotváří veřejný prostor a bezvadná funkční kvalita dlouhodobě zajišťuje provozní požadavky. Soulad s konstrukčním řešením pak zajišťuje dlouhodobou živostnost stavby.
I když má hodnocení architektonické kvality budov jasná pravidla a principy, v praxi je hodnocení poměrně náročné a zpravidla jej provádí skupina hodnotitelů komisionální formou. Tím se vyloučí subjektivní architektonické preference jednotlivců. Zajišťovat tento způsob hodnocení pro každou stavbu by bylo neefektivní, nepružné, finančně náročné a v praxi nereálné. Přitom pro investora není zárukou kvalitního architektonického návrhu nízká cena za zpracování ani seznam předchozích realizací uchazeče o zakázku, jeho životopis či finanční obrat, jak tomu je například u veřejné obchodní soutěže.
Z tohoto důvodu je pro hodnocení architektonické kvality budovy v metodice SBToolCZ zvolen procesní přístup. Nehodnotí se architektonická kvalita samotné budovy, ale kvalita a komplexnost procesu výběru architektonického řešení. Zásadní je seznámit se s funkčním, dispozičním, konstrukčním, urbanistickým a v neposlední řadě i estetickým řešením stavby, ideálně posoudit více variant návrhu od jednoho autora nebo od více zpracovatelů, pokud se jedná o náročnější investici.
Základní úroveň procesní kvality je založena na předpokladu, že pokud návrh zpracovala osoba s odpovídajícím odborným vzděláním, nebo v oboru respektovaná, je její angažmá v projektu určitou zárukou dosažení architektonické kvality.
Vyšší procesní úroveň představuje výběr zhotovitele návrhu stavby na základě výběrového řízení zohledňujícího koncepční přístup a hlavní myšlenky návrhu a portfolio účastníka řízení, kterého se účastní minimálně 3 účastníci.
Nejvyšší procesní úrovní zajišťující architektonickou kvalitu stavby je výběr z více návrhů formou architektské soutěže. Ta může být realizována třemi způsoby, tj. oslovením více zpracovatelů (tzv. souběžná zakázka, souběžná veřejná zakázka SVZ), architektonickou soutěží podle ČKA s výhradou nebo plnohodnotnou architektonickou soutěží podle regulí ČKA.
Výhodou výše pospaného metodického přístupu k hodnocení architektonické kvality je jeho aplikovatelnost na různé typologické druhy i na zakázky různého rozsahu. Je zřejmé, že u zakázek menšího rozsahu je investor limitován prostředky, které může vložit do tvorby koncepčního návrhu (např. privátní investor při návrhu RD), ale i v tomto případě má možnost oslovit odborníka, který zajistí kvalitní řešení. Naopak v případě, že zástavbu RD zpracovává developer pro větší území, se jakákoliv forma architektonické soutěže přímo nabízí.
Hlavní přínosy architektonické soutěže
Výhodou architektonické soutěže jakéhokoliv z výše uvedených typů je možnost porovnávat mezi sebou větší množství návrhů, mezi kterými si pak investor s pomocí nezávislých odborníků v rámci poroty vybere ten nejlepší. Přitom má možnost se seznámit s různými variantami funkčního, dispozičního, konstrukčního, urbanistického a v neposlední řadě i estetického řešení stavby.
Termínem „architektonická soutěž“ jsou souhrnně označovány různé formy a procesní úrovně výběru řešení z více předložených návrhů stavby, včetně SVZ (souběžné vypracování zakázky). Architektonické soutěže představují mezinárodně uznávanou formu zadávání zakázek již několik století. Pravidla jsou stabilizována a víceméně identicky sdílena vyspělými zeměmi euroatlantického prostoru. Takovými pravidly je v České republice Soutěžní řád České komory architektů. Přínosy této formy jsou:
Kreditové ohodnocení na základě výběru zpracovatele a výsledného řešení.
Hodnocení | Poznámky a pokyny ke zpracování |
Certifikace návrhu budovy | Hodnocení se provede podle postupu uvedeného v hodnoticích modulech bez úprav. |
Certifikace budovy | Hodnocení se provede podle postupu uvedeného v hodnoticích modulech bez úprav. |
Shell and Core | Hodnocení se provede podle postupu uvedeného v hodnoticích modulech bez úprav. |
Rekonstrukce | Hodnocení se provede podle postupu uvedeného v hodnoticích modulech bez úprav. |
Do hodnocení vstupují výsledky z modulů:
Následuje detailní popis hodnocení v jednotlivých modulech.
V modulu se dle Tab. ARC.VZ.1 hodnotí procesní formy zajištění architektonické kvality díla:
Architektonická soutěž – může nabývat různých podob a jedná o nejvyšší úroveň procesního zajištění architektonické kvality. Tento přístup je finančně a časově náročnější než varianty 1.-3., nicméně má nejvyšší potenciál k dosažení výsledné kvality díla – zadavatel může posoudit více variant řešení. S ohledem na finanční i časovou náročnost tohoto procesu jsou možné různé formy naplnění architektonické soutěže – varinaty 4.-6.
*Má-li být nabídková cena věrnějším a přesnějším vyjádřením skutečně dosažené ceny, pak se doporučuje stanovit medián a od něho případnou přípustnou odchylku směrem dolů i nahoru. Nízká cena pod stanovený limit se považuje za mimořádně nízkou nabídkovou cenu, kterou bude muset uchazeč důkladně zdůvodnit. Ve všech případech je doporučeno si předpokládanou cenu vyhodnotit expertně.
Tab. ARC.VZ.1: Hodnocení výběru zpracovatele a výsledného řešení
Výběr zpracovatele a výsledného řešení |
Kredity KARC.VZ |
Návrh nebyl zpracován architektem ani širší odbornou veřejností respektovaným tvůrcem. |
0 |
Návrh zpracoval architekt nebo širší odbornou veřejností respektovaný tvůrce. |
5 |
Autor návrhu byl vybrán na základě výběrového řízení (minimálně 3 účastníci – architekti nebo širší odbornou veřejností respektovaní tvůrci) zohledňujícího koncepční přístup, hlavní myšlenky návrhu a portfolio účastníka řízení. |
6 |
Návrh byl vybrán z více předložených návrhů od více autorů (minimálně 3 nezávislí zpracovatelé – architekti nebo širší odbornou veřejností respektovaní tvůrci). |
8 |
Architektonická soutěž s výhradou od ČKA (například s výhradou výše odměn). |
9 |
Architektonická soutěž dle regulí ČKA. |
10 |
Výsledné kreditové ohodnocení se stanoví dle vzorce:
kde:
KARC je výsledné kreditové ohodnocení architektonické kvality;
KARC.VZ je kreditové ohodnocení výběru zpracovatele a výsledného řešení.
Do kriteriálních mezí vstupuje výsledné kreditové ohodnocení architektonické kvality KARC.
Tab. ARC.1: Kriteriální meze pro ARC Architektonická kvalita
Výsledné kreditové ohodnocení KARC |
Body |
0 |
0 |
10 |
10 |
Mezilehlé hodnoty se lineárně interpolují.
Tato sekce slouží ke sdílení zkušeností a zodpovídání dotazů k metodice jejími autory.
SBToolCZ: On-line metodika verze 2022. Vytištěno z webu www.sbtool.cz/online, kritérium S.ARC a modul(y) ARC.VZ (vm.1), typologie: AB.
Copyright ČVUT v Praze a Národní platforma SBToolCZ.